Prowadzisz szkolenia z programowania aplikacji internetowych? Sprawdź czy od dochodu z nich możesz zapłacić tylko 5% podatku!

Czy dochód ze szkoleń programowania aplikacji można objąć ulgą IP Box?

#UlgaIPBOX | 16 czerwca 2020

Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora i sprawdź ile mniej podatku możesz zapłacić dzięki IP BOX. Autorem kalkulatora jest Mateusz Mucha, founder Omni Calculator.

POLICZ OSZCZĘDNOŚĆ

Policz ile możesz zaoszczędzić dzięki IP BOX?

Do jakich dochodów możesz zastosować ulgę?
Mowa o dochodach osiągniętych z kwalifikowanego IP (prawa własności intelektualnej), czyli takich, które zostały uzyskane:

- ze sprzedaży kwalifikowanego IP (przeniesienia pełni autorskich praw majątkowych),

- z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej dotyczącej kwalifikowanego IP,

- z odszkodowań za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego IP (jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu sądowym lub w wyniku arbitrażu).


Czy IP Box obejmuje również dochód ze szkoleń programowania aplikacji internetowych?

Jedna z wnioskodawczyń zwróciła się do Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z pytaniem, dotyczącym przedmiotu jej działalności a możliwością skorzystania z ulgi IP Box (interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2019 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.502.2019.1.MD).


Opisała we wniosku, że jej źródło dochodu pochodzi z przeprowadzania szkoleń dotyczących programowania aplikacji internetowych. W swojej argumentacji wskazała, iż opracowywanie przez nią szkoleń wymaga, za każdym razem przygotowania autorskich rozwiązań, gdyż zajęcia prowadzone są na podstawie prawdziwych fragmentów kodu źródłowego.


Dodatkowo, tłumaczyła, że musi wykonać autorską pracę, polegającą na każdorazowej, indywidualnej pomocy w pisaniu programów oraz prezentowaniu, jak powinien taki program wyglądać. Z tych powodów wnioskodawczyni stwierdziła, że jej szkolenia mają charakter twórczy, a zatem wytwarza ona prawa własności intelektualnej.


Prawo własności intelektualnej jako efekt pracy!

Dyrektor KIS uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Dlaczego? Odpowiedź organu podatkowego sprowadziła się do odesłania do katalogu praw własności intelektualnej wskazanego w ustawie o PIT (odpowiednio o CIT). W tym katalogu znalazło się m. in. autorskie prawo do programu komputerowego. Jednakże efektem pracy wnioskodawczyni jest praca naukowo-dydaktyczna, a nie prawo własności intelektualnej (w tym przypadku musiałby to być autorski program komputerowy), w związku z czym nie może ona skorzystać z ulgi IP Box.


Co to oznacza dla ciebie?
Jeżeli w ramach swojej działalności wykonujesz także inne czynności, których nie można powiązać z tworzeniem kwalifikowanego IP, to dochód z nich musisz opodatkować według podstawowych stawek podatku dochodowego. Do tej grupy będą się zaliczać m. in. szkolenia, wdrożenia, wsparcie klientów (support), projektowanie rozwiązań UX czy tworzenie grafiki. Ulgą IP Box, za to będziesz mógł objąć dochód uzyskany ze stworzonego oprogramowania (w szczególności pod postacią kodu źródłowego i wynikowego).

Ministerstwo Finansów zaleca wystąpienie o indywidualną interpretację w przypadku przedsiębiorców tworzących oprogramowanie, gdyż przepisy o IP Box są nowym rozwiązaniem w polskim systemie prawa podatkowego, a praktyka dotycząca ich stosowania dopiero się kształtuje.


Pozytywnie rozpatrzony wniosek o indywidualną interpretację zwiększy twoje bezpieczeństwo, stanowiąc realne zabezpieczenie w razie ewentualnej kontroli. Aby nie pozostawić miejsca na żadne wątpliwości, złóż szczegółowy wniosek wraz z dokładnym przedstawieniem swojego stanowiska. Im bardziej szczegółowy będzie wniosek, tym dokładniejsza będzie odpowiedź organu podatkowego. To będzie zdecydowanie lepszą ochroną niż ogólne wnioski opierające się na jednym pytaniu dotyczącym możliwości skorzystania z ulgi IP Box.


Pamiętaj! We wniosku o indywidualną interpretację podatkową, dla własnego bezpieczeństwa, zapytaj również o każdy koszt z osobna oraz o jego klasyfikację.Masz pytania?
Potrzebujesz pomocy z przygotowaniem wniosku?

Czytaj także:

Co to dokładnie jest IT Box i kto może z niego skorzystać?

Jak zabezpieczyć się aby urząd nie zakwestionował prawa skorzystania z ulgi?

ZADZWOŃ

Kontakt

Porozmawiajmy

+48 730 580 430

kontakt@legalcheck.pl

www.legalcheck.pl


Kancelaria Adwokacka Pałucki & Szkutnik

ul. Siemiradzkiego 20a/7

31-137 Kraków